• https://www.facebook.com/SuTesisatcisi
                    BERKE YAPI TESİSAT      

İSTANBULUN TÜM SEMTLERİNE         
7/24 ACİL ÖZEL SERVİS 30 YILI AŞKIN TECRÜBEMİZ İLE HİZMETİNİZDEYİZ... 
     HİDROFOR SERVİSİ       
                                                                                       0 533 202 90 55 - 0 537 497 87 35

Rumelikavağı Hidrofor Servisi

HİDROFOR SERVİSİ  0 533 202 90 55

Özellikle yüksek binalarda her istenilen bölgeye tazyikli bir şekilde suyun gelmesini sağlayan hidrofor tesisatları, bu işlemi yapmak için su tesisatıyla beraber çalışırlar ve elektrik gücünden yardım alırlar. Buna göre eski tip müstakil evlerin yoğun şehir hayatı içerisinde yerinin gitgide azalması ve oteli iş merkezi ve apartman gibi yüksek katlı binaların vazgeçilmez bir öneme sahip olması sebebiyle hidrofor tesisatları da vazgeçilmez bir değere sahip olmaktadır. İşin içinde elektrik, basınç ve su gibi kavramlar geçtiği için ister istemez güvenlik konusu ve çeşitli tehlikelerin olma ihtimali de günceme gelmektedir. Bunun sonucunda hidrofor tesisatlarının uygulanacağı yapıya göre uygun şekilde seçilmesi, kat yüksekliği, oda ve daire sayısı, sürtünme katsayısı ve diğer detayların çok dikkatli şekilde hesaplanması gerekmektedir.

              
Özellikle hidrofor sisteminin kurulumu için ihtiyaç kullanılacak olan malzemelere ve fittingslere bakacak olursak :  Hidrofor kurulacak binanın veya yapının ihtiyacına göre büyüklükte su deposu, elektrik tesisatı, motor gücüne ve büyüklüğüne göre motor koruma rölesi, motoru yönetmek için elektrik panosu, depodaki seviyeyi kontrol etmek için seviye şamandırası gibi alet ve cihazları kullanabiliriz.. Bazı çeşitlerden de bahsedersek istenilen seviyede su basıncı uygulayan sistemler, bahçe kuyularına bağlanabilen ve 25 metre derinliğe kadar inebilen su depolarına sahip sistemler, tek ve çok pompalı sistemler bazı örnekler olarak verilebilir. Ayrıca bu sistemler sadece binalar için değil bahçe sulama, yangın söndürme gibi hizmetlere fayda sağlamak için de kullanılabilirler.
         


Bazı kuyuların derinliği 40 metreyi bulur bu tip kuyularda enjektörlü pompalar marifetiyle kuyubaşı pompası olarak kuyunun dibine çift boru indirerek dipteki enjektör marifetiyle saatte 1 ila 1.5 ton su elde edilebilir tabiki bu elde edilen suyu depolama marifetiyle haricen bir hidrofor kullanarak yapının su ihtiyacını karşılayabiliriz.Ayrıca 150-200 metreye kadar inen artezyan kuyuları vardır bu tip kuyularda ise çok kademeli dalgıç pompalar ile suyu kuyunun başına kadar rahatlıkla çıkartabiliriz.

Hidrofor tesisatının montajını yaparken dikkat edilecek en önemli husus depo ile motor arasına kesinlikle çekvalf montajı yapılmalıdır

Hidrofor tesisatının kurulumu sonrası çalışırken herhangi bir olumsuzluk yaşamamak için kontrol, bakım ve tamirat faaliyetleri yapmamız gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Örneğin basınç ayarını yapan membranın patlamış olup olmamasının kontrolü tankın üzerinde bulunan sübap iğnesine basılması yoluyla yapılır, bunun sonunda eğer su geliyorsa membran patlamış demektir ve tamir edilmesi gerekir. hidrofor tankının içindeki havanın boşalıp boşalmadığı en az 3 ayda bir kontrol edilmelidir. Montaj yapılırken hidroforun sabit duracağı yerin iyi belirlenmesi gerekir, aksi halde sonradan değiştirilmesi çok zor bir faaliyettir. Hidrofor motorunun depodan birz uzakta olması cihazın rahat çalışması için faydalıdır. Hidroforların çekvalf, filtre, vana gibi armatürlerinin bakımının yapılması gerekmektedir. Hidroforların içinde yeterli su yokken çalışması çok tehlikelidir ve elektrik felaketlerine sebep olabilir. Bunun önlenmesi için elektrikli su seviye şalterleri kullanılabilir. Son olarak da hidrofor sistemi her elektrik, su tesisatçısı ya da tamircisinin anlayacağı bir iş olmamakla beraber, işinde ehil olmayan kişiler tarafından yapılacak müdahaleler çok tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.

 

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret95412